Internetowy Vortal tematyczny prowadzi :
sprzedaż kable i przewody elhurt-elmet
Hurtownia materiałów elektrycznych i elektrotechnicznych

ELEKTRYCZNY

METALOWY


wszystkie z działu


Internetowy Vortal informacyjny prowadzi
Hurtownia Elektryczna
ELHURT-ELMET Społka z o.o.

15-501 Białystok
ul. Baranowicka 115

tel. 85 732 91 36
fax 85 743 75 07

e-mail:
sklep@elinfo.pl

sprawdź jak dojechać

Skąd się o nas dowiedziałeś?
Dziękujemy z gory za udział w ankiecie.

Jak pozbyć się wiatraków z demobilu?

2011-05-09
Nawet 80 proc. wniosków o przyłączenie farm wiatrowych do sieci, dotyczy przestarzałych urządzeń sprowadzanych głównie z Danii i Niemiec.

Wynika tak z obserwacji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Z kolei, jak wynika z branżowego sondażu przeprowadzonego przez kancelarię TPA Hortwath, połowa inwestorów wiatrowych chciałaby zablokowania możliwości przyłączania do sieci wiatraków z demobilu. Problematyczna może być jednak realizacja tych postulatów.

– Starsze wiatraki mają gorsze parametry pracy. Teraz wiatraki w Niemczech muszą trzymać poziom napięcia w odchyleniu do 2,5 proc. Natomiast te, które trafiają obecnie do Polski, pracowały według przepisów pozwalających na odchylenia w wysokości 10 proc. – mówi dr Henryk Wojciechowski z Politechniki Wrocławskiej. Jak wskazuje, sprowadzane urządzenia po tzw. „repoweringu” wykazują się wyższą awaryjnością, mniejszą sprawnością i mają przestarzałą automatykę.

Jak zatem ograniczyć ilość starych wiatraków, które konkurują o miejsca z nowymi, bardziej wydajnymi instalacjami? – Mogłyby w tym pomóc nowe przepisy przygotowywanej ustawy o OZE – wskazuje Wojciech Sztuba, partner zarządzający w TPA Horwath. Jak mówi, trzeba jednak być w tej mierze ostrożnym, by nie naruszyć unijnych przepisów o swobodzie przepływu towarów.
Projektowana ustawa o odnawialnych źródłach energii uzależnić ma poziom wsparcia systemem zielonych certyfikatów od zaawansowania technologicznego instalacji. W ten sposób możliwe byłoby zmniejszenie wsparcia dla urządzeń starych, które są w tej chwili importowane.

Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, wskazuje jeszcze inną przyczynę masowego importu używanych wiatraków. Jak mówi, na rynku brakuje turbin o średnich mocach. – Sprowadzane są te mniejsze urządzenia, tak do 600 kW, bo takie kiedyś były produkowane. Jeżeli natomiast popatrzymy teraz na rynek nowych urządzeń, to możemy na nim kupić małe wiatraki, do 5-10 kW, albo bardzo duże instalacje. Nie ma natomiast wiatraków w przedziałach 10-100 kW i 100-500 kW – wskazuje nasz rozmówca.

Jak mówi prezes IEO, produkcja wiatraków o mniejszej mocy mogłaby się stać polska specjalnością. – W sytuacji braku możliwości przyłączeniowych, wynikającej z „zapchania sieci”, to może być bardzo ciekawy segment – zauważa. Jak tłumaczy, polskie firmy nie są w stanie konkurować technologicznie z zachodnimi koncernami na urządzenia o mocy 2 MW i większe. Mają natomiast do wykorzystania lukę, której zapełnienie, nie tylko ograniczyłoby import zdezelowanych instalacji ale stworzyłoby nowe miejsca pracy i napędzało gospodarkę.
Źródło: cire.pl

wszystkie z działuwszystkie z działuwszystkie z działu


ELHURT-ELMET Spółka z o.o.
ul. Baranowicka 115 | 15-501 Białystok
tel. 085-732-91-36 | fax 085-740-36-77

Jak się o nas dowiedziałeś
Informacje o firmie       |       Regulamin       |       Mapa serwisu       |       Kontakt